26 червня міжнародний день боротьби з наркоманиєю

 

До Всесвітнього дня боротьби з наркоманією

26 червня 2017року – Всесвітній день боротьби із наркоманією

 

          За рішенням Генеральної асамблеї ООН в 1987 році був заснований Міжнародний день боротьби з наркоманією та наркобізнесом, який відзначається у всьому світі 26 червня, основною метою  якого є привернення уваги суспільства до проблеми наркотизації населення та боротьба з незаконним обігом наркотичних засобів.

            Захворювання, які викликані вживанням наркотичних засобів, залишаються однією з найбільш серйозних проблем суспільства, породжуючи багаточисленні негативні соціальні наслідки.

               За результатами проведеного дослідження міжнародних організацій було виявлено, що в 2014 році хоча б який-небудь наркотик приймав кожен двадцятий дорослий - в сукупності чверть мільярда людей у ​​віці від 15 до 64 років, що майже еквівалентно чисельності населення Німеччини, Італії, Сполученого Королівства та Франції разом узятих.

            В  2014 році від наркотиків, за оцінками, загинуло 207 400 чоловік (в 2012 році зареєстровано біля 183 000 смертей). Приблизно від однієї третини до половини всіх смертей, пов'язаних з наркотиками, викликані передозуванням і в більшості випадків є наслідком прийому опіоїдів.

Споживання наркотиків є загальновизнаною причиною випадків смерті серед дорослого населення Європи, яку можна попередити.  В Європі передозування наркотиків, як і раніше, залишається основною причиною смерті серед наркоманів, при цьому понад три чверті жертв передозування доводиться на частку чоловіків (78%). За деякими даними, в 2014 році в Європейському союзі відбулося не менше 6800 випадків загибелі людей від передозування. Це кількість вище переглянутого показника за 2013 рік, і, як і в минулі роки, частка Великобританії (36%) і Німеччини (15%) разом узятих є найбільшою. Останні дані, надані рядом країн, які мають порівняно надійними системами звітності, зокрема Ірландією, Литвою і Великобританією, свідчать про явне зростання цього показника. Помітна тенденція до зростання спостерігається і в Швеції.

         Найвищий відсоток смертності - в Північній Європі. Найвищий рівень смертності відзначається в Естонії, Швеції  і Ірландії.

        Найпоширенішим наркотиком в світі залишається канабіс,  в 2014 році, за оцінками, його вживали 183 млн. чоловік. На другому місці за ступенем популярності залишаються амфетаміни.     

      Щорічно вік тих, хто вперше спробував наркотики, зменшується. Якщо кілька років тому це були люди у віці 16-17 років, то сьогодні починають пробувати наркотичні речовини діти 13-14 років. Також зростає кількість жінок, які вживають наркотики.

Сумний і той факт, що кількість наркоманів зростає щорічно на 8%. І це при тому, що більшість наркоманів зі стажем вмирають щорічно, ще частина наркозалежних вмирає від передозування.

       На території Європи найбільш часто вживаним наркотичною речовиною континентуємарихуана. Майже 79 мільйонів європейців, за оцінками центру моніторингу, хоча б один раз в житті пробували марихуану. Другим найпопулярнішим наркотиком став кокаїн - його пробували 15,6 млн жителів Європи.

        Згідно останніх даних в середньому 24,8% усіх європейців у віці від 15 до 64 років курили коноплю хоча б раз в житті. Найбільш популярна марихуана в таких країнах як Франція, Данія та Італія. Європейський центр вважає, що сьогодні рівень вживання марихуани є «історично високим» і пошук вирішення цього питання - одна з ключових проблем європейської політики боротьби з наркотиками.     

      Серйозну проблему представляє розповсюдження нових психоактивних речовин, так як кількість нових психоактивних речовин (в  червні 2012 року -251, в грудні 2013 року - 348) набагато перевищує кількість психоактивних речовин, які контролюються на міжнародному рівні (244).

В даний час в Європі використовується більше наркотичних речовин, ніж в минулому. Кожен четвертий житель Європи пробував заборонені препарати. За деякими даними, понад 88 мільйонів дорослих людей, або трохи більше однієї четвертої частини населення Європейського союзу в віці від 15 до 64 років, пробували заборонені препарати в той чи інший період свого життя. Випадки споживання наркотиків частіше реєструються серед чоловіків (54,3 мільйона), ніж серед жінок (34,8 мільйона).

В останні рокизріс обсяг пропозиції наркотиків через Інтернет,в тому числі через анонімні онлайнові ринки, або "темну мережу". На цьому тлі виникаєстурбованість у зв'язку з можливостями "темноїмережі" залучати нові групинаркоспоживачів за рахунок полегшення доступу до наркотиків як в розвинених, так і вкраїнах, що розвиваються.Яка частина наркодоговорів відбувається в «тіньовій мережі» невідома, однак об’єми договорів продовжують зростати. За найскромнішими підрахунками, в 2013 році обсяг роздрібного ринку наркотиків в Європейському союзі склав 24,3 мільярда євро (діапазон можливих значень становить від 21 до 31 мільярдів євро). Щорічний грошовий оборот від наркотиків  в світі становить більше 300 млрд. доларів.

Виробництво наркотичних засобів відбувається практично в усіх країнах світу. Велика кількість європейського метамфетаміну проводиться в Чеській Республіці та прилеглих регіонах. При цьому деякі виробничі потужності існують в Нідерландах і Литві. За деякими даними, на європейському континенті виробництво MDMA (екстазі) зосереджено в Нідерландах. Тут традиційно реєструється найбільша кількість заводів з виробництва цього наркотику.

Проблема наркоманії стає все більш складною в Європі - цьому сприяє споживання стимуляторів, нових психотропних речовин, зловживання лікарськими засобами та канабісом.

Молоді споживачі наркотичних засобів можуть несвідомо виступити в ролі «піддослідних кроликів», і на них будуть проходити випробування речовини, про потенційну небезпеку яких практично нічого невідомо. Як приклад можна привести синтетичний катинон альфа-ПВП, для якого була проведена оцінка ризику в листопаді 2015 року. Цей сильнодіючий психостимулятор вважається причиною 200 випадків гострого отруєння і загибелі понад 100 осіб в Європі.

    За даними міжнародних організацій в Україні близько 500 тис. наркоманів,які вживають наркотичні речовини шляхом ін’єкцій.       

       Згідно з дослідженням Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), кожен дев'ятий український підліток хоча б раз в житті вживав марихуану. Про це свідчать результати вивчення здоров'я і поведінкової орієнтації учнівської молоді, організованого ЮНІСЕФ.

         За оцінкою UNICEF, у 2015 році в Україні налучівали близько 129 тисяч підлітків у віці від 10 до 19 років, які належать до групи ризику по зараженню ВІЛ. З них, згідно зі звітом UNICEF, 68% мають подвійний ризик зараження ВІЛ через невикористання презервативів та ін’єкційного вживання наркотиків.Як стверджують експерти, найпоширенішими наркотиками серед молоді є аптечні наркотики, стимулятори (первітин, амфетаміни) і спайс.

            25% підлітків в Україні мають досвід вживання заборонених наркотиків. 12% підлітків вживали марихуану хоча б один раз. 3% опитаних вживали екстазі та мали досвід вживання "курильних" сумішей. Про це свідчать результати дослідження "Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотиків" (ESPAD, 2017 рік). Важливо, що 11% підлітків вважають, що можна легко дістати марихуану або гашиш. Дослідження виявило, що основними місцями де можна придбати марихуану та гашишу є дискотеки та бари, на другому місці – "точки" на вулиці або в парках, на третьому місці – вдома у торговців наркотиками, на четвертому – замовити через Інтернет, на п'ятому – навчальний заклад.

            На території України, станом на 01.01.2017 року,  найбільша поширеність на наркоманію відмічається в Запорізькій області (369.45 на 100 тис. нас.), м. Києві (283.85 на 100 тис. нас.), Донецькій області (255.92 на 100 тис. нас.) та Кіровоградській області (256.74 на 100 тис. нас.).  Всього на території України офіційно зареєстровано 60696 наркозалежних.

            Найменша поширеність на наркоманію фіксується в Закарпатській області (22.05 на 100 тис. нас.), Тернопільській області (48.57 на 100 тис. нас.), Львівській області (57.60 на 100 тис. нас.) та Київській області (61.92 на 100 тис. нас.).    

В Житомирській області найбільша поширеність відмічається в м. Бердичеві (273.1 на 100 тис. нас.), Коростишівському районі (214.9 на 100 тис. нас.), м. Коростень (158.1 на 100 тис. нас.) та м. Житомир (104.6 на 100 тис. нас.). Найменша поширеність відмічається в Попільнянському районі (3.1 на 100 тис. нас.), Ружинському та Коростенському районах (3.6 на 100 тис. нас.) та Ємільчинському районі (5.9 на 100 тис. нас.).

Для протидії поширенню наркоманії в Україні розроблене та діє Розпорядження КМУ від 28

серпня 2013 року № 735-р «Про схвалення Стратегії державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року»

Хворі на наркоманію мають можливість отримати комплексну медичну допомогу в наркологічних стаціонарах, що включає в себе не тільки медикаментозне лікування, а й надання необхідної психологічної та психотерапевтичної допомоги хворим та членам їх родин.

За даними міжнародних організацій замісна терапія в поєднанні з психосоціальними інтервенціями є основним видом лікування опіоїдної залежності. За деякими даними, в 2014 році в Європейському союзі замісну терапію отримували 645 000 пацієнтів (680 000 з урахуванням Норвегії та Туреччини). В усьому світі замісну терапію отримують не менше 2 млн. наркозалежних.

В Житомирській області також діє програма замісної підтримуючої терапії. На даний час на програмі перебуває 383 наркозалежних особи.

 

 

Головний позаштатний нарколог                                                                                    М.С. Кутишенко

 

{youtube}keJTtWBMQAQ{/youtube}