Замісна терапія

Pediatric Clinic
 
 
 
 
 

Інформація для громадян

Замісна підтримувальна терапія (далі ЗПТ), особам з опіоїдною залежністю впроваджена і проводиться в Житомирській області з березня 2008 року і станом на 01.01.2017р. нараховує 366 учасників.

Показанням до призначення ЗПТ, згідно наказу МОЗ України від 27.03.2012 р. № 200 (із змінами) є встановлений, у відповідності до чинного закондавста, діагноз залежності від опіоїдів та за наявності наступних критеріїв: вік хворого 18 і більше років, письмове звернення хворого щодо початку ЗПТ, заповнена  хворим власноруч «Інформаційна згода на участь у замісної підтримувальної терапії із застосуванням препарату метадон  чи бупренорфін» (Ф№129-1/о).
 
 

Про замісну підтримувальну терапію.

ЗПТ передбачає довготривалий прийом замісного препарату для лікування порушень, пов’язаних з уживанням екстракту макової соломки, героїну або інших опіоїдів.

У ЗПТ для лікування використовуються таблетки, які приймаються внутрішньо через ротову порожнину.

Як правило, прийом препаратів бупренорфіну/метадону хворими здійснюється щодня протягом  годин, на які призначена видача препаратів. Призначені таблетки приймають внутрішньо під наглядом медичної сестри. Хворі повинні перебувати у кабінеті замісної підтримувальної терапії (далі - кабінет ЗПТ) під час прийому препарату, крім випадків видачі, препаратів для самостійного прийому хворим в амбулаторних умовах, у тому числі в умовах створеного стаціонару вдома.

Вживання інших психоактивних речовин (наркотичних засобів, особливо опіоїдів, снодійних, транквілізаторів та алкоголю) на фоні замісної терапії метадоном або бупренорфіном заборонено.

Відповідно до підпункту «б» пункту 2.9 розділу 2 Правил дорожнього руху, затверджених ; постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306,водієві забороняється керувати транспортним засобом у хворобливому стані, у стані стомлення, а також перебуваючи під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу.

У період отримання замісної підтримувальної терапії пацієнтам забороняється керувати автотранспортом та виконувати роботу, що вимагає швидкої реакції, точності рухів та перебування на висоті.

Для зарахування до програми ЗПТ особа повинна надати лікарю-наркологу кабінету ЗПТ наступні документи:

  • 1
     
    Копія паспорту;
  • 2
     
    Заява про зарахування до програми;
  •  
  • 3
     

    Інформована згода на участь у замісній підтримувальній терапії із застосуванням препарату мета дон (чи бупренорфін) – Ф №129-1/о;

  • 4
     

    Довідка про ВІЛ-статус та результати обстежень на вірусні гепатити В,С;

  • 5
     

    Довідка від лікаря-фтизіатра з результатами флюорографічного обстеження.

  • 6
     Дві фотокартки розміром 3х4 см.    

Хворому, що перебуває в програмі ЗПТ заборонено:

  • 1

    Відвідувати заклад охорони здоров’я для отримання ЗПТ у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння;

  • 2
     

    Виносити отримані препарати за межі кабінету, де проводиться ЗПТ, крім випадків видачі цих препаратів для самостійного прийому хворим в амбулаторних умовах, у тому числі в умовах створеного стаціонару вдома;

  • 3

    Здійснювати будь-які незаконні дії з психотропними речовинами, наркотичними засобами або прекурсорами на території закладу охорони здоров’я;

  • 4
     

    Порушувати громадський порядок на території закладу охорони здоров’я, на базі якого надається ЗПТ, грубити, ображати чи погрожувати медперсоналу.

У випадку коли, пацієнт не дотримується правил проведення ЗПТ, комісія виписує його з програми.